غیرت

خیلی وقت پیش ها نمی دانستم غیرت داشتن کسی روی من چه مزه ای دارد و فقط وصفش را توی کتاب ها و فیلم ها دیده بودم تااااا اینکه یک روز که سر ظهر از مدرسه قرار شد به خانه ی دایی ام بروم توی کوچه پس کوچه های خلوت مزاحمم شدند و به خیر هم گذشت خدا را شکر . بعد که به دایی ام گفتم یکجوری شده بود که هیچ وقت این شکلی ندیده بودمش ... میخواست برود طرف را پیدا کند حتی!! ما راضی اش کردیم بابا دایی بی خیال گذشت! این دایی ام را خیلی دوست دارم یعنی محبوب ترین دایی ام است از بچگی تا الآن. آدم متعادلیست که چه در سیاست چه در روابط خانوادگی خیلی مراقب رفتار و حرف هایش است ، اهل پز دادن نیست ، از پول پرستی خوشش نمی آید و بسیار اهل سفر :) خلاصه اولین بار او برایم غیرتی شد. استرس زا بود اما شیرین بود و جالب :))))))

دیروز سر کلاس یکی از این پسرهای خود چیز پندار هی هیزبازی در می آورد جوری که نمی توانستم درست بفهمم استاد چه می گوید. بــــعد استاد فهمید و چند باری بهش تیکه اندخت و چشم غره رفت :)))))) یک استاد تقریبا ۶۰ ساله است که برایم جایگاه ویژه ای پیدا کرده جوری که اگر بخواهم یک نفر را با احتمال بالا نام ببرم که پای امام زمان می ایستد ، اوست . چرا؟ مثلا زمان دانشجویی اش در طول یک ترم مربوط به هر درسی حدود ۳۰ کتاب می خوانده بعد هم می آمده با دوست هایش مباحثه میکرده که علمش را به آنها هم برساند و در هررررر درسی خودش را ملزم به کنفرانس دادن میکرده چه استاد بخواهد و چه نه. به غیر از ادبیات که آن هم استادش نگذاشته :)))) مثلا همیییشه اول از همه بعد از بسم اللّه الرحمن الرحیم به امام زمان ارادت می کند و یک حدیث  درباره ی اهمیت علم می نویسد . آخرکلاس ها هم یک قصه ی کوتاه از یکی از بزرگان می گوید و دعای کوتاهی در حد یک خط از صحیفه ی سجادیه! مگر مواردی که وقت کم بیاید که در کل ترم فقط یکی دو بار بوده . این ها فقط حواشی کلاسش است و بماند چگونه درس دادنش . اول ِ یکی از کتاب هایش هم نوشته " تقدیم به دختران و همسر باحجاب و عفیفم" :)

۷
هَشْتْ حَرْفى
۱۵ آذر ۱۱:۲۰
این ارادت(اگر بشه اسمش رو واقعا ارادت گذاشت) وقتی با جرات نگاه حرام سرکلاس درس اون استاد همراه میشه، واسه من قابل باور نیست. :)

پاسخ :

منظورم از ارادت نوشتن "السلام یا صاحب الزمان (عج)" روی تخته است که حتی اگر ارادت خود ایشان حقیقی نباشد حداقلش ما را به یاد امام غریبمان می اندازد و این خیلی خوب است
دوما اینکه اگر کسی در محضر بزرگی بود پس حتما نمی تواند گناه کند را به هیچ وجه نمی فهمم
اگر اینطوری بود مردم در مکتب اهل بیت هیچ گناهی نمی کردند ولی مثلا ما در نهج البلاغه داریم که کسی در محضر امیر المومنین علنا ایشان را تمسخر می کند در میان سخنانشان و این گناه است
اما اگر منظورتان این است که استاد اگر آنقدر خوب حرف بزند کسی حواسش پرت نشود هم به نظر من درست نیست برای مثال شما دیده اید کسانی را که خودشان را به خواب زده اند و حرف حق را حاضر نیستند بخاطر منافع شخصیشان بپذیرند ؟ اینجور آدم ها را نمی شود بیدار کرد حتی قدرتمندترین معلم ها و ظرفیت خود اشخاص مهم است
fa fa
۱۵ آذر ۱۱:۳۷
یاد استاد آناتومیم افتادم
چقدر خوبن این استادای متفاوت^_^ خدا زیادشون کنه

پاسخ :

خیلییییی خوبن
واقعا خدا ان شااللّه زیادشون کنه خیلییییی
هَشْتْ حَرْفى
۱۵ آذر ۱۳:۴۳
قیاستون درست نیست. کسی که مقابل امام(علیه السلام) به تمسخر میپردازه به خاطر حب و بغض شخصیشه که ازقضا امام هم اون فرد رو در همون مجلس اصلاح میکنه. همون کاری که پیامبر با هند، همسر ابوسفیان کرد موقع گرفتن بیعت. دیگه نادرست تر از هندی که جگر حمزه عموی پیامبر رو درآورد؟ هندی که لباس مردونه پوشیده بود و اومده بود تو مجلس بیعت مردان با پیامبر نشسته بود و بعد هر شرط پیامبر برای بیعت تیکه مینداخت و مسخره میکرد، در نهایت به خاطر مکارم الاخلاقی که حضرت تموم کننده ش بود ایمان آورد تو همون مجلس.  منظور اصلی من تیکه انداختن و چشم غره رفتنه، که اصولا اخلاقی نبوده تو اون موقعیت و این اصلاح کننده نیست. اگر اسم امام زمان آورده میشه، اگر گفته میشه که فردی با این خصوصیت اخلاقی قراره پای آقا بایسته، اگر قراره این سطح از ارادت معناش پای آقا ایستادن باشه که ازقضا تمام آدم های نه چندان حسابی که دیدیم و دقیقا همین رفتار هارو داشتن و مارو یاد خیلی چیزا انداختن و در عمل چشم غره رفتن و تیکه انداختن یار آقا میتونن باشن. این صحبت ظلمه به یاران واقعی امام :)

پاسخ :

ظرفیت یک آدم یعنی چقدر دلش پاک از گناهه که حق رو بپذیره و گناهاش پرده نشن روی حقیقت شنیدنش و گوشش. حالا یک نفر بغض و کینه پرده ی دلش میشه و یک نفر نفاق که در اون مثال حضرت علی به فرد میگن تو منافقی و بهش میگن از حرفت توبه کن. استاد من به دو دلیل به اون آدم تیکه انداخت یا به اصطلاح کنایه زد اول اینکه شیرینی نخودچی آورده بود و استاد و بچه ها حواسشون نبود بعدش باید برن آب بخورن و کلی وقت میگیره و به شوخی بهش می گفت حالا تو هی بیا نخودچی بیار و این حرفا. ایشون آدم طنازیه و شوخی ای میکرد باهاش که یعنی به خودت بیا. و دوما بخاطر بی حواسیش به درس که با خنده هم که شده حواسشو بیاره سر کلاس. منظور من از تیکه انداختن شوخی کردنه و این سوتفاهم شاید بخاطر برداشت متفاوت ما از واژه ها باشه و طنز میتونه یه تکنیک آموزش در گفتار و نوشتار باشه غیر از اینه؟
خیلی از بیچارگیامون واسه اینه که اسلامو درست نشناختیم و نرفتیم درموردش کاملا مطالعه کنیم. توی امر به معروف و نهی از منکر مراحلی داریم که یکیش میتونه نگاه باشه که تو با نگاهت اشتباهو به فرد بفهمونی. امــــــــا خیلی شروط داره. اینکه بدونی اصلا اثر داره یا نه ... اینکه بدونی اثر مثبت داشته باشه نه منفی و ... و بعد از سنجیدن همه ی اینا این کارو بکنی. اون آدمی که سر کلاس حواسش نبود از اون آدمای مدعی مذهبه و با چند وقت حرف زدن تو کلاس ودانشگاه از روی تیپ شخصیتش منم میتونم بفهمم میتونه روش اثر بذاره چه برسه به او که استاده و آدم شناسیش و دانشجوشناسیش و تجربش بیشتر از منه. یه چپ نگاه کردن که یعنی فلانی به خودت بیا. قصد استاد منم همین بود که خودشو اصلاح کنه اون فرد.
هَشْتْ حَرْفى
۱۵ آذر ۱۴:۲۶
بنده فرقی بین تیکه و شوخی بی جا نمیدونم. از طرفی باز این شکل نگاه رو به امر به معروف و نهی از منکر رو حاصل تفکر و برداشت اشعری میدونم. نهایتا به نتیجه نمیرسیم. انشالله که همینجور که شما میگید باشه و استادهای ما تو دانشگاه، واقعا استاد باشن.

پاسخ :

نمیدونم منظورتون از بی جا با این همه توضیح چیه.به هرحال منم دیگه میلی به بحث ندارم و امیدوارم اون اساتیدی که واقعا استادند استاد بمونند.
هَشْتْ حَرْفى
۱۵ آذر ۱۴:۵۷
نه برای ادامه ی بحث که صرفا واسه روشن شدنش میگم که منظورم از شوخی بی جا رو بعدش که نوشتم به نتیجه نمیرسیم روشن میکنه. راه اصلاح شوخی کردن ، مزه پروندن، جوری که شما بفهمید منظور از اون شوخی چی بوده نیست. این فرقش با تیکه چیه؟ اگر شما متوجهش نمیشدید بله میشد گفت شوخی ای بوده بین خودشون که جوابم شاید بده شاید نده. وقتی شما فهمیدید علت شوخی رو دیگه اینجا میشه بی جا.

پاسخ :

اون شوخی تلنگری بود به هممون و این برمیگشت به بحث قبل از این شوخی که درباره پیروزی داعش بود و کم توجهی به جشن گرفتن برای این پیروزی بزرگ و استاد میگفت تک تک ما باید به فکر میبودیم برای تبریک و شیرینی و جشن نه که واسه مناسبت هایی که بیشتر بهشون توجه میشه خرج کنیم در این شرایط.
جنابــــــــ دچار
۱۶ آذر ۰۹:۳۰
روزتون مبارک :)

پاسخ :

ممنون :)
حوا بانو
۱۷ آذر ۱۲:۴۶
غیرت خیلی خوبه ؛)

پاسخ :

آره ؛)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
♥♥
اسباب بازی فروشی جای بازی کردنه
نه وابسته شدن
نه جدی گرفتن
نه روحو به بازی گرفتن...
کجا
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان